برنامه ریزی برای بازی کردن افراد مبتلا به اتیسم

حمیدرضا عرب

"بازی کردن" کلمه ای ترسناک برای بسیاری از خانواده های اتیسم است .من خانواده های زیادی را می شناسم که به دلایل مختلف از بازی های دوستانه ی فرزندشان جلوگیری می کنند. بسیاری از والدین فکر می کنند که فرزندشان نمی تواند در آن بازی ها شرکت کند زیرا فاقد مهارت های اجتماعی، بازی و کلامی برای موفقیت هستند.
برخی از والدین به دلیل اینکه خودشان اجتماعی نیستند، شرایط بازی را برای فرزندشان تدارک نمی بینند. واقعیت غم انگیزی است اما واقعیت دیگر این است که از کودکان مبتلا به اتیسم درخواست نمی شود که در بازی ها شرکت کنند و این باعث می شود خانواده ها اغلب احساس نفی و انزوا کنند. دلیل هر چه باشد، من اینجا هستم تا یادآوری کنم که برنامه های بازی برای رشد هر کودک بسیار مهم است.
چگونه کودکان معاشرت می کنند؟ کودکان از طریق بازی، اجتماعی می شوند. از آن جایی که یکی از ضعف های مهم کودکان اتیسم، جامعه پذیری است بنابراین کودکان مبتلا به اتیسم باید بازی کنند. از طریق بازی است که کودکان برای یادگیری و آموزش مهارت های اجتماعی آماده می شوند. بزرگسالان می توانند از داستان های اجتماعی، برنامه های بصری و غیره استفاده کنند تا بازی را به روشی ساده یاد بدهند.
با این حال، بیشتر کودکان به روشی ساختارمند بازی نمی کنند، اغلب کودکانی که مبتلا به اتیسم هستند قادر به مهارت های بازی در محیط طبیعی نیستند.
همه ی كودكان، خواه مبتلا به اتیسم تشخیص داده شوند یا خیر، فعالیت هایی را انجام می دهند كه باعث شادی آنها می شود. وظیفه ی شما به عنوان والد این است فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید که موجب شادی کودک شما شود، از خود بپرسید "چه فعالیت هایی باعث می شود کودک من شاد شود؟ فرزند من به چه اسباب بازی علاقمند است؟ حباب، نوسان، پازل، بازی با اتومبیل و غیره. هنگامی که مشخص کردید چه چیزی کودک شما را شاد می کند، 10الی15 دقیقه از وقت خود را صرف کنید تا بازی با آن فعالیت را یاد بدهید.
فعالیت مورد علاقه ی کودک خود را به یک فعالیت نوبت دهی تبدیل کنید. اگر با حباب بازی می کند، همراه کودک خود به نوبت حباب های خود را بزنید اگر در حال ماشین بازی است، می توانید چرخ های ماشین را به سمت یک سطح شیب دار سوق دهید.
در زیر لیستی از پنج نکته که والدین باید به خاطر داشته باشند وجود دارد.

تمرین، تمرین، تمرین
یک یا دو فعالیت بازی که کودک شما از آن لذت می برد را انتخاب کنید. 10 تا 15 دقیقه آن فعالیت را با کودک خود تمرین کنید. اگر پازل دوست دارد می توانیم مفهوم نوبت را به او یاد دهیم و همچنین یاد داده شود چگونه بازی را انجام دهد.
هنگامی که کودک شما مفهوم نوبت را درک کرد او را در معرض بازی های مختلف قرار دهید هر چه کودک شما در معرض بازی های مختلفی قرار گیرد موفق تر عمل می کند. هنگامی که کودک شما توانست بازی ساده ای را انجام دهد پس از آن همسالان او را به بازی دعوت کنید تا کودک شما بتواند آن مهارت ها را تعمیم دهد.

شما باید اجتماعی باشید

من تجربه کرده ام که بسیاری از والدین به دلیل اینکه خودشان اجتماعی نیستند، برنامه های بازی کردن را تدارک نمی بینند. اگر خودتان اجتماعی نیستید نمی توانید انتظار داشته باشید که فرزند شما اجتماعی باشد. سعی کنید ارتباطات اجتماعی خود را بیشتر کنید و معاشرت با والدین را در کلاس فرزندتان شروع کنید، با همسایگانی که فرزند همسن فرزندتان دارند در مورد فرزند خود صحبت کنید. جامعه پذیری برای کودکان مبتلا به اتیسم به طور طبیعی اتفاق نمی افتد. وظیفه شما این است که با برنامه ریزی برای بازی ها در موقعیت های اجتماعی به او کمک کنید.

یک همبازی خوب برای فرزندتان پیدا کنید

یک همبازی خوب برای بازی کردن بسیار مهم است. همسال خوب آن است که انعطاف پذیر و صبور باشد و بتواند مهارت مناسب را به کودک شما یاد بدهد. از معلم درباره ی یکی از دانش آموزان تحقیق کنید تا آن کودک با فرزند شما بازی کند. مهم ترین جنبه ی یک بازی سرگرمی است. بازیکنان برای رشد اجتماعی فرزند شما بسیار سودمند هستند. من همیشه به مراجع کنندگانم می گویم بسیار عالی است که کودک شما می تواند بخواند و بنویسد یا مسائل ریاضی را حل کند اما اگر فرزند شما مهارت اجتماعی نداشته باشد بسیاری از این مهارت ها بی معنی خواهد بود. کودکان با استفاده از الگو سازی از دیگران یاد می گیرند بنابراین اگر شما با مشاهده، یک بازی دوستانه را یاد می گیرید کودک شما نیز آن را یاد خواهد گرفت.

منبع

www.autismparentingmagazine.ir

1400
شهریور
1
دوشنبه 1 شهريور 1400
2021
August
23

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.